به گزارش سایت ARABIA، اساس موفقیت در روابط شخصی و حرفه‌ای در توانایی برقراری ارتباط موثر نهفته است. ولی این گفته صرفا به معنی داشتن ارتباط کلامی نیست، بلکه نشانه‌های غیرکلامی یا “زبان بدن” که اهمیت بیشتری در انتقال پیام‌ها دارند، نیز از اهمیت ویژه ای برخوردارند.

زبان بدن از حرکات و رفتارهای فیزیکی برای برقراری ارتباط غیرکلامی استفاده می‌کند که اغلب به صورت غریزی و بدون آگاهی انجام می‌شود.

ارتباط غیرکلامی بیشترین تاثیر را در انواع ارتباطات دارد

آگاهی از این موضوع که هنگام تعامل با دیگران، به طور پیوسته سیگنال‌های بی‌کلام را ارسال و دریافت می‌کنید، می تواند بیانگر نقش مهم  زبان بدن در برقراری ارتباط با دیگران باشد. تمام اقدامات غیرکلامی شما، از جمله ژست‌ها، وضعیت بدن، لحن صدا، میزان تماس چشمی، حتی سکوت‌های شما، پیام‌های قدرتمندی را انتقال می‌دهند. این پیام‌ها قادرند دیگران را به آسانی جذب کنند، اعتماد ایجاد کنند، افراد را به سوی خود جلب کنند یا برعکس حتی قادر به انتقال پیام های منفی از قبیل توهین، گیج کردن، و ضعیف کردن دیگران باشند. این ارتباطات بی‌کلام حتی با قطع صحبت نیز متوقف نمی‌شوند؛ حتی وقتی ساکت هستید، هنوز به طور غیرکلامی در ارتباط با دیگران قرار دارید. توجه به نقش زبان بدن در ایجاد و تقویت ارتباط‌های دوستانه

چگونه می‌توانیم ارتباط غیرکلامی را برقرار کنیم؟

هنگامی که با کسی صحبت می‌کنید، اگر از تماس چشمی فرار کنید، پاهایتان را تکان دهید، سکوت‌های مداوم داشته باشید یا حتی آه کشیده یا قدم بزنید، به طور ناخودآگاه و بدون اینکه کلماتی بگویید، به او پیام‌هایی ارسال می‌کنید. حتی وقتی لبخند می‌زنید یا طرف مقابل را لمس می‌کنید، این افعال نشان‌دهنده واکنش‌های شما هستند.

زمانی که جمله ای را با لحن‌های مختلف بیان می‌کنید، می‌توانید بهتر متوجه شوید که چگونه این نوع ارتباط تاثیر می‌گذارد. همچنین، در چت و پیام‌رسان‌ها زمانی که از ایموجی‌های مختلف استفاده می‌کنید، در واقع در حال برقراری یک ارتباط غیرکلامی هستید. توجه به نقش زبان بدن در ایجاد و تقویت ارتباط‌های دوستانه

هماهنگی یا عدم هماهنگی بین زبان کلام و زبان بدن

در برخی موارد امکان دارد زبان کلام با زبان بدن دو پیام و واقعیت کاملا متفاوت را بهمراه داشته باشند دو واقعیت کاملاً متفاوت باشند. بدین معنی که شما کلماتی را انتخاب کنید، اما زبان بدنتان پیامی متفاوت ارسال کند، در این مواقع این احتمال وجود دارد که در دریافت منظور شما افراد دچار سوء برداشت شوند. به عنوان مثال، اگر در حین گفتگو سر خود را تکان دهید و به طرز منفی “بله” بگویید، ممکن است شنونده احساس کند که قصد کتمان واقعیت را دارید. زمانی که با اینگونه اشارات ترکیبی روبرو می‌شویم، شنونده مجبور است تصمیم بگیرد که آیا به پیام کلامی اعتماد کند یا غیرکلامی ؟

از آنجایی که زبان بدن یک زبان طبیعی و ناخودآگاه است که احساسات و اهداف واقعی شما را منتقل می‌کند، احتمالاً افراد پیرامون شما، به پیام‌های غیرکلامی بیشتر اهمیت می‌دهند. با این حال، با بهبود درک و استفاده از ارتباطات غیرکلامی، می‌توانید بهتر معانی خود را بیان کرده، ارتباطات موثرتری برقرار کنید.

اهمیت ارتباط غیرکلامی

عناصر ارتباط غیرکلامی شما، از جمله نحوه‌ی گوش دادن، نگاه‌کردن، حرکات، و واکنش‌های شما، به فردی که با او درحال برقراری ارتباط هستید، نشان دهنده این نکته است که آیا این ارتباط برای شما اهمیت دارد یا نه، آیا شما صادق هستید و اینکه |آیا شنونده خوبی هستید. هنگامی که نشانه‌های غیرکلامی شما با کلماتی که انتخاب می‌کنید همخوانی دارد، اعتماد، وضوح، و ارتباط شکل می گیرد. اما زمانی که این هماهنگی وجود ندارد، ممکن است تنش، عدم اعتماد، و ابهام در ارتباطات شما وارد شود.

اگر به دنبال ایجاد یک ارتباط بهتر هستید، اهمیت دارد که نه تنها به نشانه‌های غیرکلامی دیگران توجه کنید، بلکه از زبان بدن و نشانه‌های غیرکلامی خود نیز آگاه باشید. توجه به نقش زبان بدن در ایجاد و تقویت ارتباط‌های دوستانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *