با تجزیه و تحلیل عملکرد مطالعات جمعی از دانش‌آموزان، پژوهشگران نتایج جالبی در راستای ارتقاء عملکرد و بهبود نتایج آموزشی آنان به دست آوردند. بر اساس یک تحقیق جدید در ایالات متحده، کودکانی که پیش از شروع مطالعه، به تمرین ذهن‌آگاهی به مدت ۵ دقیقه می‌پرداختند، افزایش قابل توجهی در مهارت‌های خواندن خود را تجربه کرده و این تمرین بهبودگر بر توانمندی‌های تحصیلی آنان افزوده شده است. این تحقیق، نخستین مطالعه‌ای است که به صورت مستقیم به ارتباط بین ذهن‌آگاهی و عملکرد تحصیلی در افراد جوان می‌پردازد.

به گزارش ساینس‌آلرت، محققان از دانشگاه کرونل و دانشگاه سیراکیوز، عملکرد مطالعه ۵۶ دانش‌آموز ۱۲ تا ۱۳ ساله را بررسی کرده و برخی از گروه‌ها را وادار به شرکت در فعالیت‌های ذهن‌آگاهی قبل از مطالعه کرده‌اند. این فعالیت‌ها شامل افزایش آگاهی از الگوهای تنفسی و تربیت افکار مثبت بود؛ به عبارت دیگر، اقداماتی که به حفظ تمرکز در زمان حال کمک کرده و به عنوان ذهن‌آگاه شناخته می‌شوند.

در پایان سال تحصیلی، دانش‌آموزانی که تکنیک‌های تمرکز حواس را اجرا کرده بودند، متوسطاً ۴٫۴۱ کلمه را به درستی و بیشتر از سایران در زمان مشخص‌شده برای مطالعه خوانده بودند. تحقیقات پیشین نشان داده‌اند که مداخلات مبتنی بر ذهن‌آگاهی می‌توانند بهبود عملکرد تحصیلی را تسهیل کنند، اما بسیاری از این تحقیقات به جای تمرکز بر مهارت‌های مورد نیاز برای کسب نمرات، به خود نمرات توجه دارند.

جاش فِلور، نویسنده اصلی تحقیق و روان‌شناس از دانشگاه کرنل، اظهار می‌کند: “این معیار به منظور بهره‌گیری از مهارت‌های واقعی که دانش‌آموزان برای درک متنی که در حال خواندن هستند، استفاده می‌کنند؛ نه صرفاً اعتباری که در ترم به دست می‌آورند.” همانطور که تحقیقات اخیر نشان می‌دهد، درک محتوا برای بسیاری از حوزه‌های آکادمیک اهمیت دارد. اگر کودکان بتوانند نحوه درک کلمات و جملات را بهبود بخشند، در مورد مطالبی که در حال مطالعه آن‌ها هستند، عملکرد بهتری خواهند داشت.

آزمایش اخیر در یک مدرسه ایالتی نیویورک انجام شد که ۷۰ درصد از دانش‌آموزان آن افراد سیاه‌پوست بوده و ۸۸ درصد از کل دانش‌آموزان آن زیر خط فقر قرار داشته‌اند. بر اساس گزارش محققان، رویکرد ذهن‌آگاهی می‌تواند یک راه کار موثر و آسان برای افرادی با پیشینه‌های تاریخی در اقلیت باشد.

فلور اظهار داشت: “با توجه به تفاوت‌های مستمر و بزرگ در معیارهای استاندارد مطالعه در دانش‌آموزان رنگین‌پوست، جالب است مشاهده کنیم که تمرین ذهن‌آگاهی به‌طور کارآمد در زمان، تأثیر مثبتی بر نتایج آموزشی دارد.”

تحقیقات آینده توسط محققان به هدف بررسی خواهد پرداخت که چگونه ذهن‌آگاهی، زمانی‌که به صورت مستقیم با دیگر روش‌های تقویت مهارت‌های مطالعه مقایسه می‌شود، چقدر میزان تأثیرگذاری دارد. همچنین، آن‌ها قصد دارند بررسی کنند که چگونه استفاده از استراتژی‌های مختلف ذهن‌آگاهی و مدت زمان مصرف‌شده برای آماده‌سازی می‌تواند نتایج آموزشی را تغییر دهد.

در آینده، پژوهشگران با دقت بیشتر به این مسئله خواهند پرداخت که چرا ذهن‌آگاهی به بهبود مهارت‌های مطالعه کمک می‌کند و چه تأثیر مثبتی بر مغز دارد که ما را در چهارچوب ذهنی مناسب برای مطالعه قرار می‌دهد. در این زمینه، فلور در بخشی از مقاله خود آمده است: “نیاز به مداخلات علمی و مؤثر برای کمک به جوانان با پیشینه‌های تاریخی اقلیت جهت تقویت مهارت‌های مطالعه و دستیابی به موفقیت در محیط مدرسه، بسیار لازم است.”

یافته‌های این تحقیق در ژورنال School Psychology منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *