در این مرحله از افزایش فشار خون، ممکن است هیچ علامتی قابل مشاهده نباشد. اما زمانی که فشار خون به مقدار 180/120 یا بالاتر افزایش یابد، ممکن است وضعیت جدی‌تری به نام فشار خون بدخیم یا بحران فشار خون رخ دهد.

به گزارش صد آنلاین، اگر فشار خون سیستولیک شما بین 130 تا 139 یا فشار خون دیاستولیک شما بین 80 تا 89 اندازه گیری شود، این موضوع به عنوان فشار خون بالا در نظر گرفته می‌شود. افزایش فشار خون می‌تواند منجر به مشکلات جدی مانند سکته مغزی، آسیب کلیه، حملات قلبی یا از دست دادن هوشیاری شود. در صورتی که اندازه گیری فشار خون نشان دهد که در این محدودهشار خون بالاست، توصیه می‌شود که چند دقیقه استراحت کرده و سپس مجدداً فشار خون خود را اندازه بگیرید. اگر فشار خون همچنان بالا باشد، توصیه می‌شود که بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

علل بدخیم فشار خون بالا

فشار خون بالا به عنوان عامل اصلی فشار خون بدخیم شناخته می‌شود. عدم رعایت دقیق دوزهای داروهای فشار خون نیز می‌تواند به فشار خون بدخیم منجر شود. موارد زیر نمونه‌هایی از شرایط پزشکی هستند که ممکن است باعث ایجاد فشار خون بدخیم شوند:

1. بیماری کلیوی
2. بیماری عروقی کلاژن
3. آسیب‌های نخاعی
4. وجود تومور در غده فوق کلیوی
5. مصرف قرص‌های ضد بارداری
6. استفاده از مواد مخدر غیرقانونی مانند کوکائین

علائم فشار خون بدخیم

علائم ابتدایی فشار خون بدخیم زمانی ظاهر می‌شود که فشار خون به مقدار 180/120 یا بیشتر افزایش یابد و با آسیب به اندام‌ها همراه است. سایر علائم فشار خون بدخیم شامل خونریزی و تورم رگ‌های خونی در شبکیه، اضطراب، خونریزی بینی، سردرد شدید و تنگی نفس می‌شوند. هرچند که این وضعیت ممکن است باعث تورم مغز گردد، اما این علائم بسیار نادر هستند.

درمان فشار خون بدخیم

فشار خون بدخیم یک وضعیت پزشکی اورژانسی محسوب می‌شود و نیاز به درمان فوری دارد. درمان ابتدایی با استفاده از داروهای فشار خون از طریق ورید (IV) اجرا می‌شود، به امید کاهش فشار خون در عرض چند دقیقه. پس از کاهش فشار خون به سطح ایمن، داروهای خوراکی نیز به مرور زمان تجویز می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *