بسیاری از افراد به اندازه‌ای از رویکرد به سن پایانی زندگی می‌ترسند که باعث ایجاد یک نوع اضطراب شدید، پایدار و غیرطبیعی می‌شود که به عنوان گراسکوفوبیا یا ترس از پیری شناخته می‌شود.

تمام افراد در زندگی خود با ترس‌ها روبرو می‌شوند، و از جمله این ترس‌ها، ترس از پیری یکی از جالب‌ترین آنهاست. این واقعیت باعث پیچیدگی و تاثیرگذاری بر زندگی افراد می‌شود، لذا لازم است با این ترس به‌صورت فعالی مقابله شود.

به گزارش برترین‌ها، اگر از ترس پیری رنج می‌برید، باید دانسته باشید که این ترس بسیاری از افراد را در برمی‌گیرد. اکثر ما با این مسئله مواجه هستیم و از آنجا که نگران درد و مشکلاتی هستیم که به نظر می‌رسد در دوران پیری با آن‌ها مواجه خواهیم شد، خواهان حفظ جوانی و شادابی در سال‌های پیرانه خود هستیم. اما شما فکر می‌کنید چه راهکارهایی باید اتخاذ کنیم؟

بسیاری از افراد به گونه‌ای از پیری می‌ترسند که این ترس به شکل یک اضطراب شدید و غیرطبیعی در ذهنشان جا می‌گیرد، که به آن گراسکوفوبیا یا ترس از پیری معروف است. در این بخش، به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

علائم گراسکوفوبیا، ترس از پیری

علائم گراسکوفوبیا در افراد متفاوتی به شکل‌های مختلف ظاهر می‌شود، اما به طور کلی این علائم شامل موارد زیر است:

– افزایش ضربان قلب و تجربه نگرانی شدید
– تنگی نفس و مشکلات در تنفس
– ترشح عرق به شدت
– لرزش بدن
– درد در انحنای مختلف بدن
– مشکلات گوارشی متنوع
– دوری از تعامل با دیگران به دلیل ترس از پیری
– مصرف زیاد داروهای ضد پیری
– اجتناب از انجام فعالیت‌هایی که ممکن است باعث مشکلات جسمی شود

چه چیز‌هایی باعث گراسکوفوبیا یا ترس از پیری خواهد شد؟

اطلاعات تخصصی هنوز در این زمینه کامل نیست؛ با این حال، امکان دارد که این مشکل از جنبه ژنتیکی ناشی شود یا به صورت اکتسابی ایجاد گردد. عوامل مؤثر بر این فوبیا عبارتند از:

تصورات منفی در مورد پیر شدن از طریق رسانه‌ها

در جهان مدرن امروز، شبکه‌های اجتماعی نیز در تلاش برای ترویج شادابی و جوانی هستند، که این امر باعث شکل‌گیری نگرش منفی نسبت به پیری در افراد می‌شود و احساس بی ارزشی یا عدم امنیت به آن‌ها ایجاد می‌کند.

مسئله سن و سال در محل کار

گاهی افراد در محیط کار نشانه‌هایی از تعصب درباره مسائل مختلف اظهار می‌کنند که نشانگر وجود یک نوع مشکل در محیط کار است و این مسئله باید مورد رفع و تصحیح قرار گیرد. در مورد سن و سال نیز، این نگرش منفی در محل کار وجود دارد که نیاز به برطرف کردن آن داریم.

فشار بیش از حد

در صنعت زیبایی باور‌های منفی در مورد این موضوع وجود دارد. صنعت زیبایی مدام به دنبال آن است که به افراد نشان دهد که باید از محصولات زیبایی و ضد پیری استفاده کنند و همین باعث می‌شود که اعتماد به نفس افراد دچار مشکل شود.

برگزاری جشن تولد

احتمالاً عجیب باشد، اما برگزاری جشن تولد برخی افراد به عنوان یک تجربه وحشتناک مطرح می‌شود؛ زیرا آن‌ها درک می‌کنند که یک سال دیگر به سن پیری نزدیک شده‌اند و این واقعیت باعث ایجاد احساس ناامیدی در آن‌ها می‌شود.

داشتن تجربیات منفی

بسیاری از ما شاهد افراد سالخورده‌ای بوده‌ایم که از شغل خود بازنشسته شده بودند و با مشکلات زیادی روبرو شدند. این تجربه‌ها باعث شده است که در ذهن ما تصویر منفی از فرآیند پیر شدن به وجود آید.

راه حل ترس از پیری

اگر شما هم مایلید بدانید که چگونه باید این فوبیا را مدیریت کنیم، با ما همراه شوید.

پیر شدن را شبیه به یک هدیه بدانید

تجربه پیری به معنای این است که شما زندگی را با تمامی تغییرات و تحولاتی که در طول سال‌ها رخ می‌دهند، طی کرده‌اید. این مرحله می‌تواند به عنوان یک هدیه محسوب شود که باید با ارزش آن آشنا شوید. بسیاری از افراد این مرحله را به عنوان یک فرصت برای رشد و تجربه می‌پندارند، زیرا بسیاری از افراد این امکان را ندارند و هرگز به شکل یک هدیه مانند این تجربه نمی‌پردازند.

قدر دانستن عقل و درایت

هنگامی که به سن پیری می‌رسید، این بدان معناست که شما یک کوله بار از تجربه را با خود حمل می‌کنید و دارای عقلانیت و درایتی هستید که افراد جوان به آن دسترسی ندارند. این ویژگی‌ها باعث احساس آرامش زیادی در شما می‌شود.

پاس داشتن تجربیات زندگی

هنگامی که به سن پیری می‌رسید، این به معنای شرکت در یک مجموعه فعالیت و ارتباطات بوده و تجربیات زیادی کسب کرده‌اید که از ارزش بالایی برخوردار است.

اولویت دادن به سلامتی

برای ارتقاء حالت روحی و بهبود کیفیت زندگی در دوران پیری، اولویت بندی بر سلامت شخصی ضروری است. این اقدام بدون شک به بهبود حالت روحی و ایجاد حس خوبی در دوران پیری منجر خواهد شد.

برخورداری از حمایت اجتماعی

پس از ورود به دوران پیری، افراد بیشتر تحت احترام و حمایت اطرافیان و جامعه قرار می‌گیرند. این حمایت اجتماعی، یک جنبه مهم است که شما باید آن را ارزشمند بدانید.

تمرکز به توانایی‌های بدن

احتمالاً پس از ورود به دوران پیری، بدن شما کمی کاستگی‌هایی را تجربه می‌کند؛ اما خوشبختانه، شما همچنان می‌توانید بر روی کارهایی که توانمندی انجام آن‌ها را دارید، تمرکز کنید.

ارزشمند دانستن خود

بسیار مهم است که سعی در انجام فعالیت‌هایی داشته باشید که ارزش واقعی شما را نشان می‌دهند و باعث می‌شود که به خودتان حس خوبی پیدا کنید.

تجربه چیز‌های جدید در سن پیری

باید به یاد داشته باشید که فعالیت‌ها و سرگرمی‌هایی که با دوستانتان انجام می‌دهید را تجربه کنید، امکان ملاقات با افراد جدید، سفر به مناطق با آب و هوای خوب و استراحت بیشتر از هر زمان دیگری را فراهم کنید.

داوطلب شدن

شما باید آگاه باشید که در دوران پیری نیز، هنوز توانمندی برای انجام کارهای بزرگ و مشارکت در امور خیریه یا موضوعات مرتبط با همسایگی را دارید.

داشتنِ الگو

باید قادر باشید از افراد دیگر الگوهای مثبتی بیاموزید؛ زمان کافی را صرف کنید و بر روی خودتان متمرکز شوید تا ببینید که چه افرادی در سن پیری همچنان به سلامتی و شادابی دست پیدا کرده‌اند و از تجربیات آن‌ها الهام بگیرید.

کمک گرفتن از یک مشاور

اگر حس کردید با اجرای این راهکارها همچنان اذیت می‌شوید، توصیه می‌شود که به مشاور مراجعه کنید تا به شما کمک کند و شما بتوانید با خودتان به آرامش برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *