کارخانه اسکانیا، یک شرکت سوئدی فعال در زمینه تولید خودروهای سنگین، به تازگی یک تریلر با پنل‌های خورشیدی مجهز ساخته است که ممکن است به عنوان یک راه حل برای کاهش گازهای گلخانه‌ای از کامیون‌ها مطرح شود.

این اقدام در مواجهه با چالش‌های آلودگی کربنی ناشی از حمل و نقل در اروپا، به ویژه توسط وسایل نقلیه باربری سنگین، صورت گرفته است و اطلاعات نشان می‌دهد که این وسایل نقلیه سنگین مسئولیت تولید حدود ۲۵ درصد از آلودگی کربنی در اروپا را بر عهده دارند.

نکته جالب این اقدام از جانب شرکت اسکانیا این است که حل مشکل آلایندگی ناشی از کامیون‌های سنگین، اقدام آسانی نیست. با توجه به اینکه کامیون‌های تولید شده در حال حاضر حداقل برای ۱۵ تا ۲۰ سال به کار خواهد رفت، می‌توان پیش‌بینی کرد که حداقل تا ۲۰ سال دیگر، این وسایل نقلیه آلاینده همچنان در جاده‌های اروپا حضور داشته باشند.

توقف عملیات ناوگان قدیمی و آلاینده در حال حاضر یک عمل غیرممکن به نظر می‌رسد. زیرا نه تنها نمی‌توان همه وسایل نقلیه قدیمی را به صورت یکجا از جاده‌ها خارج کرد و آنها را با جدیدترین و کارآمدترین کامیون‌ها جایگزین کرد، بلکه با این کار احتمال خالی شدن تمام فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها از مواد غذایی نیز وجود دارد.

اریک فالگریم، مدیر فناوری‌های طراحی خودرو در شرکت اسکانیا، در گفت‌وگو با یورونیوز اظهار داشت: ما در حال بررسی گوناگون گزینه‌ها برای کاهش آلودگی‌های زیست محیطی خودروها هستیم، و ساخت کامیون‌هایی که با انرژی خورشید کار می کنند، یکی از این گزینه‌ها است. من شخصاً به ایده گسترش کامیون‌های مجهز به باتری‌های برقی فکر می‌کردم که در حال حاضر واقعیت یافته اند. تا ۱۵ سال گذشته، این نوع کامیون‌ها بسیار گران بودند، اما اکنون با افزایش ظرفیت ذخیره انرژی و کاهش هزینه‌های تولید، استفاده از آنها به یک گزینه جذاب تبدیل شده است.

وی افزود: این ایده در مورد کامیون‌های خورشیدی نیز مطرح است. به عبارت دیگر، با افزایش راندمان این کامیون‌ها و کاهش هزینه تولید آنها، خرید آنها در مقطعی ممکن است یک گزینه موثر باشد، و این هدفی است که ما در تلاش برای دستیابی به آن هستیم.

چگونگی عملکرد کامیون‌های خورشیدی

کامیون‌های خورشیدی از دو بخش اصلی تشکیل شده‌اند: بخش جلویی یا “تراکتور” و بخش عقب یا “تریلر”. با همکاری دانشگاه اوپسالا، کارخانه‌ای توانسته است تریلری را تولید کند که دیواره‌های بیرونی آن با پنل‌های خورشیدی پوشانده شده است.

این تریلر قابلیت اتصال به یک تراکتور هیبریدی را دارد و در واقع به عنوان یک “باتری اضافی” برای آن عمل می‌کند، با توانایی ذخیره حدود ۲۰۰ کیلووات ساعت انرژی.

اریک فالگریم، مدیر فناوری‌های طراحی خودرو در شرکت اسکانیا، توضیح می‌دهد: همچنین می‌توانید برای زمان‌هایی که خورشید در آسمان حاضر نیست، شارژ دینامیکی داشته باشید. مزیت اصلی از داشتن پنل‌های خورشیدی روی کامیون این است که شما می‌توانید در حین رانندگی، باتری خودرو را شارژ کنید.

تیم تحقیقاتی اسکانیا، در حال حاضر در حال ساخت تریلری است که قابلیت اتصال به همزمان به یک تراکتور احتراقی قدیمی و یک تراکتور هیبریدی مدرن را داشته باشد.

داده‌های ابتدایی حاصل از آزمایش یک تریلر خورشیدی با موتور احتراقی نشان می‌دهد که این اقدام می‌تواند به کاهش مصرف سوخت خودرو تا حدود ۴۰ درصد منجر شود.

چه زمانی می‌توان کامیون‌های خورشیدی را در جاده‌ها دید؟

در حال حاضر، کامیون‌های خورشیدی در حال اجرای آزمایشات در جاده‌های سوئد هستند و این آزمایشات تا سال ۲۰۲۴ ادامه خواهند داشت. این امر ممکن است در ابتدا به نظر عجیب برسد که یک “کامیون خورشیدی” در کشوری با کمبود تابش خورشید در فصل زمستان، مانند سوئد، آزمایش شود. اما اریک فالگریم اظهار می‌کند: اگر این کامیون در اینجا در سوئد کار کند، به راحتی می‌تواند در هر نقطه‌ای جهان به کار برود و اگر به مناطقی مانند اسپانیا یا استرالیا یا سایر نقاطی که در آن‌ها تابش خورشید فراوان‌تر است، منتقل شود، مزایای بسیار بیشتری خواهد داشت.

به گفته او، یکی از چالش‌های اساسی در این راه، تأمین پنل‌های خورشیدی مناسب بوده است. او توضیح می‌دهد: بیشتر پنل‌های خورشیدی برای استفاده در خانه‌ها طراحی شده‌اند، به این معنی که بر روی سازه‌های ثابت نصب می‌شوند. اما خودروها در حال حرکت هستند و تحت تأثیر گل و خاک قرار دارند. همچنین، شاخه‌های درختانی که به سمت جاده خم می‌شوند، ممکن است کناره‌های کامیون‌ها را خراش دهند. به علاوه، حرکت خودروها در جاده‌ها ممکن است لرزش در بدنه آنها ایجاد کند.

با توجه به این دلایل، سازندگان اولین کامیون خورشیدی جهان از پنل‌هایی استفاده کردند که خیلی سبک و در عین حال بسیار مقاوم و با دوام هستند.

فالگریم همچنین افزود: همچنین توجه به ویژگی‌های ایمنی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا در موقع حادثه، پنل‌ها موجب انتقال برق با ولتاژ بالا نشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *