اسنپ در همکاری با خیریه “حمایت از کودکان مبتلا به سرطان محک” در پانزدهمین طرح نیکوکاری‌کلاب، در طرحی به نام “مشارکت در تامین هزینه‌های نمونه‌گیری از سلول‌های بنیادی” دخالت دارد.

هدف این طرح، تأمین هزینه‌های نمونه‌گیری از سلول‌های بنیادی به منظور درمان کودکان مبتلا به سرطان است. این کار با همکاری مرکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز محک انجام می‌شود. در حال حاضر، هر بار ثبت HLA حدود ۸۵۰ هزار تومان هزینه دارد که شامل نمونه‌گیری و انجام آزمایش‌های سلول‌های بنیادی می‌شود.

این طرح با تأمین هزینه‌های ثبت حداقل هزار نمونه از سلول‌های بنیادی داوطلبان، علاوه بر افزایش احتمال یافتن نمونه‌های سازگار، مسیر پیوستن به بانک‌های بین‌المللی سلول‌های بنیادی را نیز آسان‌تر می‌سازد. این اقدام به منظور حمایت از کودکان مبتلا به سرطان و تسهیل درمان آنها انجام می‌شود.

پیوند سلول‌های بنیادی، پیوندی زندگی‌بخش

پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز، یکی از مهم‌ترین روش‌های درمان سرطان، به‌ویژه در بین کودکان است. اهدای نمونه این سلول‌ها به افراد نیازمند به پیوند مغز استخوان، افزایش احتمال یافتن نمونه‌های سازگار را به همراه دارد.

در بهترین شرایط، تنها ۲۵ درصد افراد قادرند سلول‌های بنیادی خود را از والدین یا خویشاوندان نزدیک دریافت کنند. این واقعیت باعث می‌شود مراکز پذیره‌نویسی به دنبال نمونه‌های خارج از کشور باشند. این روش با هزینه‌های بالا همراه است و تطابق نمونه‌ها به‌صورت قطعی تضمین نمی‌شود.

مرکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز محک از ماه مرداد سال ۱۳۹۶ به فعالیت خود آغاز کرده است و این مرکز اولین مرکز پذیره‌نویسی غیردولتی در ایران بوده و در حال حاضر سومین مرکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز در کشور است.

دکتر منصوره حقیقی، مدیر مرکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز محک، اظهار می‌کند: «بعد از شش سال از شروع فعالیت مرکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز، بیش از ۱۱ هزار و ۶۰۰ نمونه با هدف کاهش وابستگی به خارج از کشور، ثبت گردیده است. از این تعداد، بیش از ۸۲۰ نمونه به فعلیت درمانی برای بیماران نیازمند پیوند در کشور و حتی در سایر کشورها کمک کرده‌اند.»

پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز (که می‌توانند به سلول‌های بالغ خون تبدیل شوند) یکی از ابزارهای مهم برای درمان بیماری‌های مختلف، از جمله سرطان، محسوب می‌شود. در این روش، ژن‌های سازگاری بافتی که به HLA مشهور است، برای فرد داوطلب مشخص می‌شود و اطلاعات آن در بانک HLA مرکز پذیره‌نویسی ذخیره می‌شود.

هنگامی که یک بیمار به پیوند مغز استخوان نیاز دارد، سازگاری ژن‌های ثبت‌شده در مرکز پذیره‌نویسی با بیمار بررسی می‌شود و در صورت تطابق، سلول‌های بنیادی خون‌ساز با روش‌های کمتر تهاجمی به شیوه‌ای نوین از فرد اهداکننده به بیمار منتقل می‌شود. داوطلبان اهدای سلول‌های بنیادی می‌توانند با مراجعه به مرکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز محک، به‌طور رایگان HLA تایپینگ خود را ثبت کنند.

نحوه‌ مشارکت در طرح نیکوکاری اسنپ

با توجه به اطلاعات ارائه شده توسط روابط عمومی اسنپ، کاربران این اپلیکیشن قادر به مشارکت در این طرح نیکوکاری هستند و به راحتی می‌توانند با استفاده از امتیازهای اسنپ‌کلاب خود، بدون هیچ هزینه‌ای، در این اقدام خیریه مشارکت داشته باشند. برای شرکت در این طرح، کاربران می‌توانند از صفحه اصلی سوپراپلیکیشن وارد اسنپ‌کلاب شده و در بخش نیکوکاری، طرح مورد نظر خود را انتخاب نمایند. اسنپ، به ازای هر ۲ هزار امتیاز کاربر، مبلغ ۴ هزار تومان را به منظور تأمین هزینه‌های آزمایش و ثبت نمونه‌های سلول‌های بنیادی اختصاص می‌دهد.

این طرح با فراهم کردن هزینه‌های ثبت حداقل هزار نمونه‌ سلول‌های بنیادی، علاوه بر امکان دسترسی بیشتر بیماران به نمونه‌های سلول، باعث افزایش احتمال یافتن نمونه‌های سازگار و افزایش تعداد ۵ هزار نمونه دیگر به بانک سلول‌های بنیادی محک می‌شود. این اقدام همچنین به توسعه بیشتر اتصال مرکز به بانک‌های بین‌المللی اهدای سلول‌های بنیادی کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *