چای سبز چطور باعث لاغری و کاهش وزن می‌شود؟

استفاده از چای سبز علاوه بر استفاده های درمانی، برای کاهش وزن سریع نیز بسیار موثر است. چای سبز به دلیل داشتن میزان بالای آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی که هر کدام به روش مختلفی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد، یکی از سالم ترین نوشیدنی ها است. در ادامه با زوم لایف همراه باشید.

یکی از خواص شگفت انگیز چای سبز، کمک به کاهش وزن است. شاید این چای بیش از همه به دلیل داشتن (Epigallocatechin gallate)، ترکیبی که باعث بالا رفتن متابولیسم می شود، شناخته شده است. علاوه بر این کافئین، کاتچین های دیگر و ترکیبات پلی فنولیک که می تواند عملکرد اعضا را بهبود داده و از التهاب جلوگیری کند.

 کاهش وزن سریع با چای سبز

چالش کاهش وزن

کاهش وزن می تواند برای بسیاری از افراد یک چالش باشد مخصوصا اگر چاقی به دلیل عارضه های دیگر، درمان ها، زخم ها یا اختلال هورمون باشد. بهبود توانایی بدن در سوخت چربی یکی از گام های اساسی در کاهش وزن و حفظ وزن است. رژیم مناسب و ورزش، افزایش بهره وری متابولیک و قدرت سوزاندن چربی منجر به کاهش چند کیلو اضافی می شود. چای سبز می تواند افزایش انرژی را به همراه داشته باشد در حالی که بر جوانب دیگر سلامتی اثر می گذارد که می تواند به اهداف شما در کاهش وزن سریع کمک کند.

چای سبز برای کاهش وزن

استفاده از چای سبز برای کاهش وزن سریع ایده ی خوبی است زیرا سرعت ذخیره ی چربی را کاهش می دهد، چربی سوزی برای انرژی قابل استفاده را افزایش می دهد، چربی شکمی را از بین می برد، هضم را بهینه می سازد، قند خون را کاهش می دهد و سیستم ایمنی را قوی می کند.

1. افزایش انرژی

یکی از بهترین عملکرد های Epigallocatechin gallate که به مقدار زیاد در چای سبز یافت می شود، توانایی آن در جلوگیری از عمل آنزیم های مخصوصی است که در بدن هورمون های مهم را می شکنند. به ویژه این کاتچین به سطوح هورمون نوراپی نفرین اجازه می دهد تا انرژی مورد استفاده را افزایش دهند. این امر باعث افزایش انرژی برای بدن می شود در حالی که به سوزاندن چربی و کاهش وزن بیشتر کمک می کند.

2. افزایش بهره‌وری

مطالعات تحقیقاتی زیادی نشان می دهند که چای سبز و همچنین عصاره ی چای سبز قادر به افزایش فعالیت چربی سوزی بدن و کاهش وزن می شوند که باعث شده به نوشیدنی محبوب قبل از تمرین تبدیل شود. زمانی که بدن در حال فعالیت برای سوزاندن کالری ها است، چای سبز می تواند سرعت سوخت کالری را بیشتر کرده و به شما کمک می کند تا بیشترین بهره را از هر بار ورزش ببرید.

3. به افزایش متابولیسم کمک می کند

بدن شما هر روز فقط برای کارهای داخلی مقدار زیادی کالری می سوزاند، 75 درصد از کالری که می سوزانیم فقط از طریق جریان عادی بدن است. با این حال کاتچین ها و کافئین موجود در چای سبز متابولیسم را در مدت طولانی افزایش می دهد به این معنی که چربی سوزی منفعل شما افزایش می یابد و گردش خون بهبود می یابد.


4. سوزاندن چربی شکمی

همه ی چربی ها به یک اندازه ایجاد نمی شوند و چربی شکمی یکی از بدترین و دشوار ترین انواع چربی برای سوزاندن است. از نظر علمی، این نوع به عنوان چربی احشایی شناخته می شود، یک بافت چربی است که به دور اعضا در نیم تنه شکل می گیرد و می تواند خطر انواع بیماری ها از دیابت تا بیماری قلبی را افزایش دهد. تحقیقات نشان می دهد که چربی سوزی همراه با چای سبز عمدتا بر این نوع چربی خطرناک اثر می گذارد.


5. تنظیم قند خون

دیابت یکی از عارضه های رایج است که همراه چاقی می باشد اما نوشیدن چای سبز می تواند به تنظیم سطح قند خون و کنترل این عارضه کمک کند که کاهش وزن سریع را آسان تر می سازد و متابولیسم شما را به طور ثابتی بالا نگه می دارد.

چای سبز و کاهش وزن

6. تقویت سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی ضعیف شده منجر به التهاب زیاد، عملکرد زیر استاندارد اعضا و جذب منابع و انرژی می شود. چای سبز در مورد محافظت از سیستم ایمنی شناخخته شده است و به اطمینان می دهد که شما و (متابولیسم شما) می توانند با قدرت کامل عمل کنند.


7. بهبود هضم

مشکلات هضم می تواند منجر به جذب ضعیف مواد مغذی، گرفتگی، نفخ، یبوست، التهاب، ناتوانی درانجام فعالیت فیزیکی، ناراحتی و استرس شود. همه ی این موارد می تواند بر کاهش وزن سریع اثر منفی داشته باشد اما چای سبز می تواند سیستم هضم را بهبود ببخشد و عملکرد آن را بهتر کند، به دن کمک کند تا کالری ها، چربی ها، و قند های مصرفی را به درستی بسوزاند.

برای کاهش وزن چه مقدار چای سبز مصرف کنیم؟

اگر چای سبز را برای کاهش وزن استفاده می کنید، باید حداقل هر روز 2-3 فنجان چای سبز برای تاثیر قابل توجه مصرف کنید. مقدار کافئین و کاتچین های موجود در چای سبز مهم است اما برای افزایش متابولیک مورد نیاز برای کاهش وزن سریع حداقل 200 میلی گرم از کاتچین ها در روز مورد نیاز است. 2-3 فنجان از چای سبز جوشانده شده به روش درست تقریبا 230 تا 350 میلی گرم از این ترکیبات مفید را فراهم می کند. در چای سبز نسبت به قهوه کافئین کمتری وجود دارد اما هنوز هم زمانی که در مقدار زیاد مصرف شود اثر منفی دارد، بنابراین مصرف بسیار زیاد چای سبز توصیه نمی شود.

کانال تلگرام زوم لایف

توجه:

اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *