9 نکته برای کاهش وزن مردان بالای 40 سال

کاهش وزن با افزیش سن، معضلی برای مردان و زنان در هر سنی می‌باشد. با این حال کم‌کردن وزن برای مردان بالای 40 سال به طور خاصی چالش برانگیز است. چون بیشتر رژیم‌های لاغری برای زنان طراحی شده است.

بسیاری از متخصصین درمورد چالش‌هایی که مردان هنگام کاهش وزن در سن 40 سالگی و بیشتر، با آن روبه‌رو هستند، بحث کرده‌اند. آنها یک سری نکات عالی کاهش وزن برای مردانی که سنشان بالاتر می‌رود و می‌خواهند لاغر و سالم باقی بمانند، ارائه کرده‌اند.

هورمون‌های کاهش وزن در مردان بالای 40 سال

ممکن است تغییرات هورمون‌ها را تنها به زنان مربوط بدانید، اما باید بگویم که مردان هم وقتی که سنشان بالا می‌رود، با تغییرات هورمونی که بر روی وزنشان تاثیر می‌گذارد، روبه‌رو می‌شوند. این تغییرات می‌تواند شامل کاهش سطح تستسترون، کاهش حجم عضلات و کند شدن متابولیسم بدن باشد.

محققان می‌دانند که با بالارفتن سن، سطح تستسترون کاهش پیدا می‌کند و کاهش سطح تستسترون هم می‌تواند باعث کاهش حجم عضلات شود. اما محققان هنوز درمورد اینکه آیا افزایش وزنی که زنان و مردان با آن روبه‌رو هستند، ناشی از تغییرات هورمونی می‌باشد یا تغییر در سطح فعالیت، متعجب و کنجکاو می‌باشند. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که اضافه وزن مربوط به افزایش سن امری اجتناب‌ناپذیر است ولی برخی دیگر هم توصیه کرده‌اند که با فعال ماندن و افزایش فعالیت‌های روزانه می‌توانید این افزایش وزن را به حداقل برسانید.

کاهش وزن برای افراد بالای 40 سال

نکات مفید برای کاهش وزن افراد بالای 40 سال

قوانین دستایی و حفظ یک بدن متناسب، لزوما با افزایش سن تغییر نمی‌کند. اما اگر می‌خواهید در سن 40 و بالاتر، لاغر شوید و وزن خود را کاهش دهید، باید برخی از ملاحظات را در نظر بگیرید. از این ملاحظات برای حفظ وزن خود یا کاهش وزن خود در سن بالا استفاده کنید:

1. با پزشک در ارتباط باشید

افزایش قطر دورکمر شما ممکن است شما را در معرض خطر برخی از مشکلات سلامتی مثل بیماری‌های قلبی قرار دهد. معاینات خود را به طور منظم انجام دهید و از پزشکتان درمورد نحوه‌ی تاثیرگذاری وزنتان بر روی سلامتی خود، سوال کنید. اگر از شر چربی شکمی خلاص شوید، شانس زندگی طولانی‌تر وفعال‌تر را در خود افزایش می‌دهید. افزایش چربی شکم باعث افزایش ابتلا به بیماری‌های قلبی وفشارخون بالا می‌شود.

درصد چربی بدن

2. بر روی درصد چربی بدن خود تمرکز کنید

شما باید کمتر نگران وزن خود باشید و بیشتر باید به توده‌ی بدنی خود فکر کنید و روی آن تمرکز کنید. باید یادبگیرید که چطور درصد چربی بدنتان را چک کنید. سپس سعی کنید که آن بخش از توده‌ی بدنتان را که فاقد چربی می‌باشد، حفظ کنید تا فعال بمانید و متابولیسم سالم‌تری داشته باشید.

3. عادت‌های سالم خود را حفظ کنید

با افزایش سن معمولا خیلی راحت‌تر فعالیت‌های روزانه‌ای که ما را سالم نگه می‌دارند را کنار می‌گذاریم. به عنوان مثال؛ خواب کم ممکن است بر روی انتخاب غذای شما تاثیر بگذارد و اگر که میزان مصرف الکل شما نیز بالا رفته است، ممکن است با افزایش قطر کمر خود روبه‌رو شوید.پس برای ارزیابی و ساختن عادت‌های سالم که باعث افزایش طول عمر شما می‌شوند، وقت بگذارید.

عضله‌سازی در سنین بالا

4. برای عضله‌سازی تلاش کنید

بهترین راه برای بهبود وضعیت درصد چربی در بدن شما چیست؟ عضله بسازید! تمرین‌های مقاومتی برای زندگی بخش مهمی از راه‌حل شما می‌باشند. برخی از افراد فهمیده‌اند که با افزایش سن، کاهش وزن آسان‌تر می‌شود اما حفظ توده‌ی عضلانی واقعا برای متناسب و سالم نگه داشتن بدن مهم می‌باشد.

5. تمرینات هوازی کافی داشته باشید

عضله‌سازی مهم است اما نباید فعالیت‌هایی که باعث حفظ سلامت قلب شما می‌شوند را نیز فراموش کنید. توصیه‌های مربوط فعالیت‌های ورزشی مورد نیاز برای بدن شما وابسته به هدف شما می‌باشد و میزان آن معمولا از 150 دقیقه تا 250 دقیقه در هفته متغیر می‌باشد. مدت زمان ورزش خود را برای رسیدن به هدفتان تغییر دهید و بدن خود را به اندازه‌ی کافی قوی نگه دارید تا بتوانید فعالیتی پایدار داشته باشید.

6. بررسی تاثیرات اضافه وزن بر روابط

آیا تغییر در وزن شما با گذر زمان، بر روی ازدواج شما تاثیر گذاشته است؟ آیا زندگی جنسی شما به دلیل سایز شما تغییر کرده است؟ آیا به خاطر اینکه سایز بزرگی دارید فعالیت‌های خانواده‌های فعال را کنار گذاشته‌اید؟ مواجهه با این مشکلات مربوط به روابط می‌تواند انگیزه‌ی لازم برای ایجاد تغییرات سالم و لاغر شدن را به شما ببخشد.

تمرینات ورزشی فانکشنال

7. تمرینات ورزشی فانکشنال انجام دهید

اگر با کم شدن فعالیت‌هایمان، وزنمان افزایش پیدا می‌کند، پس یکی از راه‌های به حداقل رساندن افزایش وزن، افزایش فعالیت‌های روزانه می باشد. تمرینات ورزشی فانکشنال، توانایی ما درانجام فعالیت های روزانه را بهبود می بخشد، درنتیجه می‌تواند به ما کمک کند تا کالری‌ها را از طریق مصرف انرژی فعالیت‌های غیر ورزشی  بسوزانیم و لاغر باقی بمانیم. تمرینات ورزشی فانکشنال باعث می‌شوند که شما در سن‌های بالاتر از 40 سال، زندگی سالم‌تری داشته باشید.

 تمرینات فانکشنال نوعی برنامه تناسب اندام است که ریشه در طب فیزیکی و توانبخشی دارد. تمرینات فانکشنال روی تمام 4 رکن تناسب اندام تمرکز می‌کند:

  • استقامت قلبی عروقی؛
  • قدرت عضلانی؛
  • استقامت عضلانی؛
  • انعطاف پذیری؛

8. مثبت‌نگر باشید

پیت توماس (Pete Thomas)، شخصی که برای پیروزی در چالش بزرگترین کاهش وزن، توانست وزن زیادی را کم کند. او دراین‌باره می‌گوید که شما باید یاد بگیرید که چطور برای کاهش وزن موفقیت آمیز، خودتان را باور کنید.”اگر مرد یا زنی معتقد باشد که کاهش وزن کاری سخت یا غیر ممکن است، پس یک پیشگویی در مورد خودش انجام داده است و حتی باعث می‌شود که شروع عادت‌های خوب سلامتی برای او به کاری طاقت فرسا و سخت تبدیل شود.” او می‌گوید که بدیترین کار ممکن این است که حتی برای تغییر تلاش هم نکنید.

9. از رژیم درمانگر کمک بگیرید

وقتی 40 سال از زندگی‌تان می‌گذرد، نباید هر رژیم غذایی که در اینترنت و یا از طریق دوستان و آشنایان به دست‌تان می‌رسد را برای کاهش وزن امتحان کنید. هر فرد رژیم غذایی خودش را دارد و نباید از رژیم‌های غذایی کلی استفاده شود. در سنین بالا، خطرات رژیم‌های غذایی بسیار زیاد است و باید نگران این موضوع باشید.

برای کاهش وزن با خیال راحت رعایت نکات بالا ضروری است و در پایان پیشنهاد می‌کنیم به یک رژیم درمانگر مراجعه کنید و با رعایت تمامی نکات و بررسی شرایط جسمانی، بتوانید وزن خود را کم کنید.


سخن پایانی

اگر اضافه وزن دارید و درحال پیرتر شدن هستید، سن خود را به بهانه‌ای برای تسلیم شدن تبدیل نکنید. کاهش وزن برای آقایان بالای 40 سال کاملا امکان‌پذیراست و اگر که درحال حاضر اضافه وزن دارید، این کاهش وزن باعث به وجود آمدن مزایای بی‌شماری برای شما می‌شود. فعال بمانید، با پزشکتان درارتباط باشید و برای داشتن و حفظ بدنی سالم، کاملا هوشیار باشید.

کانال تلگرام زوم لایف

توجه:

اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *